2024-es vecsési madárgyűrűzési adatok

Gyűrűzések Vecsésen

2024-ben összesen 9 faj 30 egyede kapott jelölőgyűrűt Vecsésen, többségében könnyen leolvasható színeset is. Ez a szám alacsonyabb az elmúlt évekhez képest, viszont annál izgalmasabbak a madarak. Fehér gólyából 3 fészekben 13 fiókát gyűrűztünk, közülük már van egy megkerülés is. A második legnagyobb számban gyűrűzött faj az egerészölyv. 5 felnőtt egyed lett jelölve, és általánosságban is elmondhatjuk, hogy ez az egyik faj, amit legnagyobb számban gyűrűznek településünkön: 1979 óta 48 madár. Karvalyból csak egy kapott gyűrűt, de a ragadozók sorában Vecsésen ez az egyik rekorder: 1979 óta a vörös vércsével holtversenyben 83 példány. Füleskuvikból a tavalyelőtt gyűrűzött kettő madár után 2024-ben is kapott egy példány jelölést. Három szalakótát gyűrűztünk idén: ezek az egyik mesterséges odúban kikelt fiókák. Összesen öten voltak, de kettő még túl kicsi a jelöléshez. A témáról részletesebben beszámoló egyik korábbi írásunkban olvasható.

Ami a partimadarakat illeti, tavasszal két éjszaka történt gyűrűzés: 3 sárszalonka, 2 kis sárszalonka, 1 kis lile  színes gyűrűt is kapott), és meglepetésként egy seregély lett jelölve.

Fontos tudni, hogy az adatok kizárólag a Vecsés közigazgatási határán belüli madárgyűrűzéseket mutatják, de ezen alkalmak során olyan helyeken is történtek jelölések, melyek ugyan a városunk szélén, de hivatalosan már a szomszédos település területén voltak, ezek itt nem szerepelnek.

2024-ben Vecsésen megkerült madarak

Három más településen gyűrűzött madár került meg Vecsés közigazgatási határán belül. Időrendi sorrendben az első az a vándorsólyom tojó, amit 2024. január 12-én Üllő külterületén fogott Csopják Tamás. A madár gyűrűjét hosszas becserkészés után pont 2 hónappal később Vecsés és Gyál között sikerült leolvasni. A sólyom egy magasfeszültségű vezeték traverzén ült.

2020-ben Tiszafüreden jelölt Kiss Róbert egy Ferihegyen befogott vörös vércsét. Nem az első alkalom, hogy hasonló történettel találkozunk: a reptéren befogott madarat elszállították, meggyűrűzték, de visszatért. A vörös vércsét 2024-ben négy alkalommal sikerült leolvasni a reptér kerítése mellett, annak ellenére, hogy csak fém gyűrűt visel a madár.

2024. június 14-én Kishartyánban egy 5 fiókás fészekaljban gyűrűzte Papp Ferenc azt a fehér gólyát, ami augusztus 8-án az M0 autóút Alacskai pihenőhelye mellett az autók között sétált, nem repült fel. Kazi Róbert, a Duna Ipoly Nemzeti Park természetvédelmi őre elszállította a madarat a budapesti állatkertbe.

Vecsésen gyűrűzött madarak megkerülése

Tavaly hét Vecsésen gyűrűzött madár került meg valamilyen formában: két egerészölyv, három piroslábú cankó, egy kis lile és egy fehér gólya. Volt, amelyiknek le lehetett fotóról olvasni a gyűrűszámát, és volt olyan is, amit sérülten fogtak be. Kettő külföldi megkerülés.

Az egerészölyvek közül az elsőt nem sokkal jelölése után sikerült leolvasni. Soós Tamás gyűrűzte a madarat 2023. december 30-án Vecsésen. Az MME Ifjúsági Tagozatának tagjai ekkor kezdték meg a környéken a ragadozók színes gyűrűzését, melynek előnye, hogy a kevesebb karaktert tartalmazó, és messziről is feltűnő kód könnyebben leolvasható távcsővel vagy fényképezőgéppel. Az első eredményekre nem is kellett sokáig várni. 2024. március 5-én Kiricsi Ágnes lefotózta a madarat, és a színes gyűrűje alapján sikerült is azonosítani.

A másik egerészölyvet Kováts Dávid fogta 2024. február 10-én a Halmi-turján tanösvény mellett. Ez a madár csak szokásos fém gyűrűt kapott; a lenti képen ez az ölyv szerepel, közvetlenül a gyűrűzés után. Három hónappal később, május 20-án a madarat legyengülten, sérült lábbal találták Gyálon az Unikornis Tanyánál. Minden bizonnyal áramütés érte. Szerencsére gondos kezekbe került, és több mint fél év gyógyulás után, december 15-én az egerészölyvet ugyanott gyógyultan szabadon engedték.

Sokaknak talán a tavalyi legmeghatározóbb madaras élménye a vecsési kis gólyák gyűrűzése volt, amikor egészen közelről meg lehetett nézni a vecsési fészkekben kikelt madarakat. Összesen 13-an voltak, 3 fészekben. A legnagyobb fészekalj a Gyáli-csatorna partján, a Cream Caféval szemközti volt: itt 5 fiókát neveltek a szülők. Jandó Benedek és Csopják Tamás június 13-án szerveztek gyűrűzési bemutatót, melyen sokan részt vettünk. Benedek ekkor jelölte azt a fiókát, amiről az adat érkezett. Érdekes, hogy nem egyenesen a vonulási irányba indult, hanem északkeletre: 2024. augusztus 5-én a Salgótarján melletti Kazáron, a Liget út előtti villanyoszlopon figyelte meg a színes gyűrűt (H0N3) viselő madarat Pozsik Gábor, és ez alapján azonosították a Gyűrűzési Központban.

Érdekesség, hogy két megkerült piroslábú cankót 2021. március végén ugyanazon az éjszakán, 5 óra különbséggel jelölte Nagy Levente. A  90-es zöld gyűrűt viselő cankó 3 év után, 2024. március 20-án lett meg először. Horváth Tibor készített róla remek fotókat Bugyin a Mogyoró-szigetnél (lásd a cikk borítóképe). E fotók közül került ki az is, ami az MME Madárgyűrűző és Vonuláskutató Szakosztályának molinóját díszíti. A cankót alig egy héttel később újra lefotózták nem messze az előző helyszíntől. Ekkor Vass Tamás olvasta le azonosító kódját az Ürbői-halastavaknál.

A 92-es madár régi ismerősünk. Az első megkerüléséről már hírt adtunk: Szardínia mellett egy pici szigeten levő egykori sólepárló területén most egy madarak által kedvelt pihenő- és költőhely van. A gazdag élővilág vonzza a madarászokat is, így a profi fényképezőgépekkel esély van leolvasni a gyűrűs madarakat. A 92-es számú cankót először Verena Keller jelentette, ugyanabban az évben, amikor Nagy Levente gyűrűzte: 2021. október 5-én. A következő évben júliusban is látták ugyanitt (Giuseppe Vecchio). és). A számunkra is új adat az, hogy 2024. szeptember 14-én a madár ismét feltűnt Carlofortéban. Andrea Battisti olvasta le a kódját.

A „legvecsésibb” partimadárnak is hívhatjuk a 75-ös színes gyűrűvel ellátott piroslábú cankót. 2020. április 10-én éjjel gyűrűzte Vecsés külterületén Koleszár Balázs. 2023-ban visszatért Vecsésre, bár könnyen lehet, hogy az előző években is megpihent a területen, csak nem vettük észre. Ekkor két különböző belvízfolton is megjelent és leolvastuk a gyűrűszámot. Már ekkor sikertörténetként könyveltük el a megkerülést, de 2024-ben ért bennünket az igazi meglepetés: a cankó márciusában ismét visszatért, ráadásul egy harmadik vecsési helyszínre (lásd a fenti fotót).

Partimadarak szempontjából a tavalyi év is nagyon jó volt. A 2024 tavaszán gyűrűzött partimadarak között volt egy kis lile is. Ez a faj Vecsésen is szokott költeni, ám a Jandó Benedek által zöld 131-es gyűrűvel jelölt madár továbbszállt. Csehországból érkezett róla adat: két hónappal gyűrűzése után, 2024. 05. 26-án már a csehországi Polickában észlelték, mint költő madarat.

Köszönet illeti az MME Ifjúsági tagozatának gyűrűzőit, akik rendszeresen és lelkesen tevékenykednek nálunk! Az adatokat köszönjük a Madárgyűrűzési Központnak, a borítóképet pedig Horváth Tibornak!

Az összefoglalót írta: Kiricsi Ágnes