A HALMI-TURJÁN tanösvény átadása

A már tavaly helyi védettséget kapott Kosboros-réttel egy időben fedeztük fel a HALMI-TURJÁN tanösvény által lefedett területet is 2021-ben. A 19. század végi lecsapolások következtében a Gyáli-csatornával szétvágták a város határának ezen részét, azonban még ma is látszik, hogy előtte ez a két terület egy egységet alkotott. Ezt talán az bizonyítja legjobban, hogy jóval kisebb számban ugyan, de ezen a területen is találhatóak kisebb foltokban mocsári kosborok és hússzínű ujjaskosborok.

A területen lévő önkormányzati út lehetőséget ad arra, hogy bárki végigsétálhassa ezt a részt anélkül, hogy zavarná az állat- és növényvilágot. Így született az ötletünk, hogy érdemes lenne egy tanösvényen bemutatni az élővilágot. A Vecsési Honismereti Kört is bevonva a projektbe már koncepcióval, tervvel kerestük meg Várszegi Csabát (helyi önkormányzati képviselő és az Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának elnöke), aki az első perctől támogatta az ötletünket. Egy évvel ezelőtt megkeresett bennünket Csaba, hogy készíthetjük a konkrét terveket, mert az azévi költségvetésükből tudják finanszírozni a tanösvény megvalósítását.

A táblák kétoldalasak: a természeti és helytörténeti értékeket egyszerre mutatjuk be rajtuk. Az anyagokat a Honismereti Kör részéről Kiss Gábor, a Vecsési Madárlesből pedig Kiricsi Ágnes és Lengyel Hajnalka írták, gyűjtötték össze és rendszerezték. Szeretnénk kiemelni, hogy a táblákon szereplő összes természeti fotó itt készült Vecsésen a Vecsési Madárles csoport tagjai által. A kivitelezést vecsési szakemberek végezték: a design megálmodója Dörnyei Barbara grafikus, a táblák fa keretét pedig Márkus Ferenc fafaragó művész készítette.

Aki végigjárja a tanösvényt, megtudja miért Halmi és miért Turján.

Szöveg: Lengyel Hajnalka, borítókép: Krojher Gabriella

Ez is érdekes lehet…