Ördögsziget

Eldugott és viszonylag nehezen megközelíthető része Vecsésnek. Egyik oldaláról nádas határolja, a bejáratánál pedig szederindák és magas csalán. Az 1782-86 közötti időszakban (Első Katonai Felmérés) már egyértelműen víz borította terület volt. Az 1882-es kataszteri térkép szerint a területet felparcellázták és ekkor már jól kivehető a ma is megtalálható, viszonylag nagy kiterjedésű kubikgödör, melytől észak-nyugatra egy vizenyős területet jelez a térkép. Később az 1960-as években, a Corona kémműhold által készített felvételek is tanúsítják a vízjárta jelleget.

Készült a területről egy természeti állapotfelmérés, melyben sok érdekes dolgot olvashatunk. Növényvilágában megtalálhatók a tipikus vízi, lápi növények, akárcsak az invazív fajok képviselői. Két védett fajt érdemes kiemelni: az erdei zsurlót (80-100 tő) és a mocsári csorbókát (120-150 tő). Az erdei zsurlónak alföldi előfordulása eddig nem volt ismert, így nagy meglepetést okozott, hogy a területen megtalálható. A mocsári csorbóka a vizes élőhelyek visszaszorulásának köszönhetően már csak szórványosan fordul elő, Vecsés környékén nincs ismert élőhelye.


Az állatvilág is tartogatott meglepetést. Az itt elterülő, idős fákkal szegélyezett egykori kubikgödörben még a legnagyobb aszályban is van víz. Invazív (kínai razbóra, naphal) és idegenhonos (ezüstkárász) halak mellett a védett réti csík is fellelhető itt. Igazán szívós hal, az iszapba fúrva magát időszakosan kiszáradó lápokban is túlél. Ez az őshonos és ritka halunk egykor a szegények eledele volt, gyakori elkészítési módja a csíkos káposzta volt. A lápok ismerői, a pákászok, ezek a vadászó-halászó-gyűjtögető emberek vesszőből font csíkkassal fogták őket a mocsarakban, lápréteken, majd a vásárokban hordószámra
árulták őket.


Kiemelhető még a védett fajok közül a pettyes gőte, az itt költő barna rétihéja és szürke gém is. Vízityúkok élőhelye, vonuláskor pedig récék pihenőhelye. Elképzelhető, hogy a réti csík mellett másik ritka és védett halfajunk, a lápi póc is megtalálható térségben, a két faj gyakran együtt figyelhető meg.

Kondri Ádám