Ragadozómadár gyűrűzés

A tavalyi télhez hasonlóan idén is meg akartuk látogatni Vecsés és Üllő külterületét ragadozómadár fogás reményében. Idén ellenben kicsit más célokat tűztünk ki. Míg tavaly az egyébként nagyon sikeres Citizen Science jellegű, telelő nagy őrgébics felméréshez kapcsolódva próbáltunk (sikertelenül) nagy őrgébicseket fogni, addig idén úgy gondoltuk, hogy az ölyvekre és a vércsékre fogunk fókuszálni.

Már egy ideje tervben van, hogy rendelünk egerészölyv és vörös vércse színes gyűrűket azzal a céllal, hogy Vecsésen és Soroksáron használjuk fel őket. Ezek színkódos, kevesebb karaktert tartalmazó, műanyag gyűrűk, amelyek ezáltal könnyebben leolvashatóak távcső vagy fényképezőgép segítségével. Azoknál a nagyobb testű madárfajoknál, amelyeknek kifejletten már nehézkes a megfogása, a színes gyűrűk nagyságrendekkel megkönnyítik az azonosíthatóságot. Ez sok fajnál valóban működik is, az egerészölyvnél és a vörös vércsénél azonban nem túl jövedelmező a színes gyűrűk használata, ugyanis előbbinél az eddig felrakott több mint 1500 gyűrűből mindössze (~) 44 lett leolvasva, míg utóbbinál az eddig felrakott több mint 5700 színesnek csak a 1,5%-a lett leolvasva, ami még rosszabb megkerülési arány. Ennek az az oka, hogy a relatíve sok ölyvhöz és vércséhez relatíve kevés madarász társul. Ráadásul ezeknél a fajoknál egyébként sem könnyű leolvasni, még a színes gyűrűket sem, mert ritkán mutatják a teljes lábukat.

Itt Vecsésen azonban az utóbbi években nagyot ugrott a madarász aktivitás, így idén rendeltünk 20 db egerészölyv és 10 db vörös vércse színes gyűrűt, amelyeket a környéken kifejlett madarakra és fiókákra is tervezünk felhasználni. Ez egyelőre egyfajta kísérlet, de a cél az, hogy az itteni nagy madarász-aktivitást kihasználva megpróbáljunk a színes gyűrűk segítségével információkat gyűjteni az itteni ölyvek és esetleg vércsék élőhelyhasználatáról.

Ahogy azt a fentiekből már sejteni lehet, el is kezdtük a színes gyűrűk felrakását. Vecsés és Üllő külterületén, egy nagyjából 190 hektáros területen próbáltunk ragadozómadarakat fogni az MME IFI budapesti csapatával. A nap folyamán 3 egerészölyvre (Buteo buteo), 1 fiatal tojó héjára (Accipiter gentilis), és 1 vörös vércsére (Falco tinnunculus) került ornitológiai és színes gyűrű. Rég volt ilyen sikeres ragadozómadaras napunk, úgyhogy a tél folyamán még mindenképpen igyekszünk gyarapítani a színes gyűrűs ölyvek, vércsék (és remélhetőleg héják) számát a környéken!

Mi tehát igyekszünk mindent megtenni, hogy legyen gyűrűs ölyv és vércse a határban. A gyűrűk leolvasása viszont már nagyrészt a kedves helyi madarászokra marad! Boldog új évet, hajrá és várjuk a megkerülési adatokat!

(A leolvasásokat pontos dátummal, idővel, fajjal, gyűrűszámmal (és színnel), illetve lehetőleg képpel a ri*****@mm*.hu email címre kérjük elküldeni.)

Szöveg: Jandó Benedek, fotók: Lánczy Zoltán, Csopják Tamás

Ez is érdekes lehet…